Naudinga informacija » Belaidės signalizacijos privalumai ir trūkumai

Belaidės signalizacijos privalumai ir trūkumai

Ieškote belaidės apsaugos sistemos? Šiame straipsnyje sužinosite naudingos informacijos apie pagrindinius belaidės apsaugos sistemos privalumus ir trūkumus, pagrindines sudėtines dalis ir standartinės belaidės signalizacijos namui, butui ar kitos paskirties objektui jungimo principus.

Belaidė signalizacija - geriausias pasirinkimas namams, kur nėra galimybės nutiesti kabelių. Pasirinkimas platus -  nuo visai paprastų, su vienu judesio jutikliu (pavyzdžiui sodo nameliui) iki kompleksinių belaidžių apsaugos sistemų su skirtingo tipo jutikliais ir signalo kartotuvais dideliam objektui. Belaidę apsaugos sistemą ateityje be didelio vargo galėsite praplėsti prijungdami papildomus jutiklius.

 

 

Pagrindinės belaidės signalizacijos sudedamosios dalys:

  • Pagrindinė valdymo panelė/klaviatūra
  • Klaviatūra(-os)
  • Belaidžiai durų ir langų jutikliai
  • Belaidžiai judesio jutikliai, stiklo dūžio jutikliai
  • Belaidžiai dūmų jutikliai
  • Nuotolinio valdymo pulteliai

 

Trumpai supažindinsime su kiekviena šių sudedamųjų dalių atskirai, o vėliau sužinosite pagrindinius belaidžių apsaugos sistemų privalumus ir trūkumus.

 

Pagrindinė valdymo panelė/klaviatūra

Pagrindinė valdymo panelė tam tikrai atvejais gali būti su integruota klaviatūra, tačiau nebūtinai. Trumpai tariant - pagrindinė valdymo panelė yra radijo signalo imtuvas. Ji priima ir apdoroja belaidės apsauginės signalizacijos komponentų (judesio jutiklių, magnetinių kontaktų ir kt.) siunčiamus radijo signalus, tokius kaip įprastas veikimas, aliarmas, senkanti baterija ir t.t..

 

Klaviatūra(-os)

Klaviatūros, priklausomai nuo apsaugos sistemos, gali būti tiek laidinės tiek belaidės. Tinkamam veikimui užtikrinti dažniausiai bent viena klaviatūra turėtų būti laidinė. Klaviatūros pagalba yra įjungiama ir išjungiama signalizacija, taip pat ji informuoja apie apsaugos sistemos nesklandumus. Priklausomai nuo Jūsų poreikių, galima rinktis papildomas klaviatūras Jums patogiose vietose.

 

Belaidžiai durų ir langų jutikliai

Belaidžiai durų ir langų jutikliai montuojami prie visų varstomų objektų, pro kuriuos galėtų patekti pašalinis asmuo. Atidarius varčią, jutiklis perduoda signalą į valdymo panelę ir sukeliamas aliarmas. Šiuos jutiklius paprasta montuoti varžtų ar dvipusės lipnios juostelės pagaba. Jutiklių dangteliai nesunkiai nuimami, kad reikalui esant būtų paprasčiau pakeisti baterijas (dangteliai turi tamperio apsaugą, nuo pašalinio atidarymo).

 

Belaidžiai judesio jutikliai, stiklo dūžio jutikliai

Belaidžiai judesio veikia tokiu pačiu principu kaip ir laidiniai - aptikdami infraraudonųjų spindulių energiją (šilumą). Tačiau tarp laidinių ir belaidžių judesio jutiklių yra vienas didelis skirtumas - belaidžiai judesio jutikliai sukurti taip, kad fiksuodami pasikartojančius judesius patalpoje, pereina į miego režimą. Tokiu būdu yra taupoma baterija ir Jūs išvengiate per dažno jų keitimo. Po nustatyto intervalo (pvz 3 minutės), kuomet patalpoje nebevyksta judėjimas, jutiklis grįžtą į įprastą budėjimo režimą.

Belaidžiai stiklo dūžio jutikliai veikia tokiu pačiu principu kaip ir laidiniai - fiksuoja specifinius garso dažnius, kurie sukeliami dūžtant stiklui.

 

Belaidžiai dūmų jutikliai

Belaidžiai dūmų jutikliai naudoją tą pačią technologiją kaip ir laidiniai. Jų suteikiamas apsaugos lygis niekuo nenusileidžia laidiniams dūmų jutikliams. Turėkite omyje, kad naudodami dūmų jutiklius, ne tik būsite laiku informuoti apie gaisro pavojų, tačiau galite tikėtis ir palankesnių kainų draudžiantis būstą.

 

Nuotolinio valdymo pulteliai

Nuotolinio valdymo pulteliai yra vienas didžiausių belaidės signalizacijos privalumų. Jų pagalba galėsite įjungti arba išjunti apsaugą bei naudotis kitomis papildomomis funkcijomis iš bet kurios vietos namuose ar būdami šalia namų. Labai patogu!

 

 

Net ir belaidei apsaugos sistemai gali reikėti vieno arba kelių kabelių

Dažniausiai maitinimo kabelis bus reikalingas pagrindinei valdymo panelei, klaviatūrai ir telefono linijai (jeigu naudojate laidinį telefoną). Telefono linija tampa vis mažiau populiari, todėl skirtingi gamintojai vis dažniau siūlo į belaides apsaugos sistemas integruotus GSM siųstuvus, kurie apie suveikusią signalizaciją informuos skambučiu arba SMS žinute. Tokiu atveju kabelio telefono linijai galima nebenaudoti.

 

Taip pat kai kurie gamintojai gamina valdymo paneles su jau integruotomis klaviatūromis, bet tam tikriems priedams gali prireikti atskiro maitinimo (pavyzdžiui lauko sirena ar stiklo dūžio jutiklis).

Belaidžiai magnetiniai kontaktai, judesio jutikliai, dumų detektoriai ir kiti preidai dažniausiai yra maitinami baterijomis, todėl juos be vargo galėsite kabinti savo pasirinktose vietose.

 

 

Belaidės signalizacijos privalumai

Belaidę apsaugos sistemą galima įrengti beveik visų tipų namuose, butuose ar kitose patalpose dėl vienos pagrindinės priežasties - daugumai pagrindinių belaidės apsaugos sistemos komponentų nereikalingi kabeliai. Dėl šios priežasties judesio jutikliams, magnetiniams kontaktams ar kitai įrangai galite parinkti pačias idealiausias vietas. Laidinės signalizacijos įrangos montavimo vietas kartais šiek tiek įtakoja kabelio pravedimo problemos.


Belaidės signalizacijos montavimo darbai užtrunka trumpiau ir juos atlikti paprasčiau negu laidinės. Tai sutaupo daug laiko ir pinigų, ir yra labai geras pasirinkimas jeigu apsaugos sistemą ruošiatės susimontuoti patys. "Pasidaryk pats" tipo apsaugos sistemų paklausa vis didėja ir jos tampa populiaresnėmis, nes įrengimo darbams nėra reikalingos specialios žinios ir įrankiai.


Daugumą belaidžių apsaugos sistemų galima valdyti nuotolinio valdymo pulteliais. Tai yra ypatingai patogi funkcija, nes signalizaciją galite įjungti arba išjungti nuotoliniu būdu, iš bet kurios pastato vietos ar būdami šalia pastato (pavyzdžiui įėjimo durų). Nuotolinio valdymo pulteliai dažnai turi ir pavojaus mygtuką. Pastebėjus pavojų ir nuspaudus mygtuką, apsaugos sistema pradeda skleisti aliarmo signalą taip blaškydama įsibrovėlio dėmesį arba informuodama aplinkinius apie gresiantį pavojų (pavyzdžiui gaisro).
Belaidė apsaugos signalizacija gana paprastai demontuojama, todėl persikraustymo atveju ją be didelio vargo galėsite pasiimti su savimi.

 

 

Belaidės signalizacijos trūkumai

Priklausomai nuo pastato dydžio, kuriame planuojate įrengti signalizaciją - patogiam belaidės apsaugos sistemos valdymui gali preireikti vienos ar kelių papildomų klaviatūrų, kurios įprastai būna belaidės. Belaidės klaviatūros, po tam tikro neveiklumo laikotarpio, automatiškai persijungia į energijos taupymo režimą (taip taupoma baterijų energija). Dėl šios priežasties, sužadinta klaviatūra turi susisiekti su valdymo panele, tam, kad nustatytų apsaugos sistemos būseną (įjungta ar išjungta), todėl veikimas sulėtėja, lyginant su laidinėmis signalizacijomis.


Belaidžių signalizacijų įranga (jutikliai su siųstuvais) dažniausiai suderinama tik su konkrečia valdymo panele, arba kitomis, bet to paties gamintojo valdymo panelėmis. Tai neturėtų kelti didelių problemų, nebent gamintojas nutraukia savo veiklą, tuo pačiu nutraukdamas ir techninį palaikymą. Tokiu atveju gali būti sunku arba nebeįmanoma įsigyti papildomos įrangos, arba sugedusį įrangos komponentą pakeisti nauju, todėl gali tekti keisti visą apsaugos sistemą, arba tam tikras vietas palikti neapsaugotas.


Belaidžių apsaugos sistemų įranga, lyginant su laidinėmis apsaugos sistemomis, dažniausiai kainuoja brangiau. Taip yra todėl, kad įrangoje naudojami radijo signalo siųstuvai ir/arba imtuvai, kurių savikaina yra didesnė negu pavyzdžiui laidinių magnetinių kontaktų. Tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad belaidės signalizacijos montavimo darbai atliekami greičiau ir kainuoja pigiau, todėl kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų palyginti abiejų apsaugos sistemų tipų bendras sąmatas.


Kartais gali kilti problemų dėl signalo perdavimo tarp belaidės apsaugos sistemos komponentų. Pastato konstrukcijų savybės, armuotos pertvaros ir perdangos ar kiti objektai esantys pastato viduje gali trukdyti signalo perdavimui. Bet kokiu atveju montavimo metu signalo stiprimas turi būti patikrintas ir esant reikalui įrangos montavimo vietos pakoreguotos, todėl tai neturėtų kelti didelių problemų.

Neapsisprendžiate kas geriau - laidinė ar belaidė? Skaitykite straipsnį apie Laidinių ir belaidžių apsaugos sistemų palyginimą.